Balkonu daireye katan müteahhit, 195 bin lira ödedi

DUVAR- Maraş’ta yaşayan iş insanı Uğur Çubuk, çocukluk arkadaşının tavsiyesi ile Adana’da aldığı 2 dairenin hem küçük hem de balkonların daireye katılıp oda yapıldığını, odaya da yatak odasından geçildiğini görünce dava açtı. Odadan odaya geçişin yönetmelikte yer almadığına hükmeden mahkeme, müteahhitlik firmasının Çubuk’a faizi ile birlikte 195 bin lira ödemesine karar verdi. Yargıtay’ın da onadığı karar ile ilgili Çubuk’un avukatı Bülent Maraklı, “Özellikle birinci derece mahkemesi, istinaf ve Yargıtay’ın bu kararı, hakikaten emsal bir karar” dedi.

İş insanı Uğur Çubuk, 2014 yılında çocuklu arkadaşı hekim A.C.’nin ortak olduğu müteahhitlik firmasının Adana’nın Gürselpaşa Mahallesi’nde yapacağı lüks rezidanstan brüt 200 metrekare olan 2 daire almaya karar verdi. 4+1 dairelere 560 bin lira ödeyen Çubuk, inşaat sırasında dairelerin hem küçük hem de balkonun yatak odasına dahil edildiğini gördü. Mukavelenin aksi inşaat nedeniyle Çubuk, parasının iade edilmesini istedi lakin olumsuz yanıt aldı.

4+1 GÖRÜNÜMLÜ 3+1

İki dairenin tabusunu aldıktan sonra Uğur Çubuk, müteahhidin ayıplı eser sattığını argüman ederek Adana 2’nci Tüketici Mahkemesi’nde dava açtı. Mahkemenin atadığı eksper, inceleme yaparak rapor hazırladı. Buna nazaran; dairelerin büyüklüğünün kontratta belirtilenin tersine brüt 117,44 metrekare, net 76,59 metrekare olduğu, balkonların kapatılarak ruhsata karşıt halde oda yapıldığı, odaya yatak odasından geçildiği, odaların giriş kapılarının bağımsız olması gerektiği belirtildi. Mukavelede 4+1 olarak belirtilen dairelerin 3+1 olduğunun vurgulandığı raporda; dairelerin ayıplı bulunduğu aktarılarak, her iki dairenin ayıp bedelinin 135 bin 114 lira olduğu kaydedildi.

‘ODA LAKİN GİYİNME ODASI OLARAK KULLANILABİLİR’

Müteahhit firma yetkilileri ise mahkemedeki savunmasında; Uğur Çubuk’un daireleri şahsen gezip gördükten sonra beğenerek aldığını, bu nedenle davanın reddedilmesini istedi. 2019’da görülen dava sonunda mahkeme, yapı ruhsatına muhalif yapılan oda için imar barışından faydalanıldığına değindi. Mahkeme; kelam konusu odaya yatak odasından geçildiğini, imar planında bir odadan öbür odaya geçilerek odaların düzenlenmesine ilişkin bir kararın olmadığını, yatak odasındaki balkonun kapatılması ile yapılan odanın lakin ‘giyinme odası’ olarak kullanılabileceğini, imar planında dairelerin mimari projesi hazırlandığı sırada odadan odaya geçecek halde bir oda yapılmasının yönetmelikte olmadığını belirtti. Tüm münasebetleri göz önünde bulunduran mahkeme, müteahhidin, eksper raporundaki bedeli faiziyle birlikte Uğur Çubuk’a ödemesine hükmetti. Müteahhit firma da karara itiraz ederek, belgeyi temyize gönderdi. Yargıtay 3’üncü Hukuk Dairesi de bu yılın mayıs ayında lokal mahkemenin kararını onadı. Onama sonrası firma, Uğur Çubuk’a faiziyle birlikte 195 bin lira ödeme yaptı.

‘ARKADAŞIM ‘GİT MAHKEMEYE VER’ DEDİ’

Çocukluk arkadaşı tarafından kandırıldığını söyleyen Uğur Çubuk, bu durumun zoruna gittiğini, bu nedenle dava açtığını söyledi. Mahkeme kararıyla karşı taraftan 195 bin lira aldığını belirten Çubuk, “Bu meskeni topraktan aldım ve temeli şimdi atılmamıştı. İnternet sitesinde, broşürlerde lüks bir rezidans üzere gözüküyordu. Çocukluk arkadaşımdan aldım. Kahramanmaraş’ta yaşıyorum, iş yerim de orada. Bu arkadaşımız tıpkı vakitte tabip ve o devir Kahramanmaraş’a tayini çıkmıştı. Kendisi bana ‘Arsaya bir bak’ dedi. ‘Yatırım yapılabilecek ve para kazanılabilecek bir arsa. Brüt 200 metrekare, neti de 147’den aşağı gelmez’ dedi. Hasebiyle Kahramanmaraş’ta yaşadığım için temel atıldığında görmemiştim. Daha sonra gittiğimde duvarları örülüyordu fakat küçüktü. Kendi arkadaşıma dairenin 200 metrekare olmadığını söyledim. Kendisi de brütün içerisinde otopark, havuz ve istinat duvarının da olduğunu söyledi. Bunun mümkün olmayacağını söyleyince kendisi de ‘Git mahkemeye ver, hakkını orta. Mahkeme ne derse kabulüm’ dedi. Dava açtım, mahkeme sürecinde eksper incelemeleri yapıldı ve itiraz da Yargıtay tarafından onandı. Bu karar, emsal boldu. Bundan sonra her müteahhit reklamlarında, broşürlerinde ve mukavelede ne yazıyorsa; onu verecek” diye konuştu.

‘MÜVEKKLİLİMİZ FAZLA ÖDEDİĞİ ÖLÇÜNÜN İADESİNE HAK HAZANDI’

Uğur Çubuk’un avukatı Bülent Maraklı ise mahkeme kararlarının tüketici açısından çok değerli olduğunu söyledi. Konut satın alanların muhakkak kontrata nazaran hareket etmesi gerektiğini belirten Maraklı, “Bilirkişi incelemesi ve yargılama sürecinde nitekim de afişlerde ve ilanlarda, satış reklamlarında 200 metrekare ve 4+1 olarak taahhüt edilen daire 76 metrekare net, 117 metrekare brüt olarak çıktı. Bu belge, gerek birinci derece mahkemesi gerek istinaf gerekse de Yargıtay kontrolünden geçerek katılaştı ve müvekkilimiz fazla ödemiş olduğu ölçünün iadesine hak kazandı. Yargıtay da müteahhit firmanın yaptığı işin ayıplı olduğuna karar verdi. Asıl değerli olan şey; bu belgede ortaya çıkan ve Türkiye’de birçok vatandaşı ve tüketiciyi ilgilendiren temel durum” dedi.

‘KARAR, NİTEKİM EMSAL KARAR’

Ruhsata ters inşaata dikkat çeken Maraklı, “Balkon olarak yapılan eklentilerin daha sonra kapatılarak, farklı ve bağımsız bir oda olarak gösterilmesi ve yeniden mimari proje ile yapı ruhsatında yer almayan yerlerin kapalı alana dahil edilerek, güya inşaat metrekaresi alanı üzere satılmasının ayıplı ve hileli olduğuna karar verildi. Bilhassa birinci derece mahkemesi, istinaf ve Yargıtay’ın bu kararı, hakikaten emsal bir karar. Yargıtay, ayıplı ve yanılgılı imalatın bu manada bilhassa afişlerde, ilanlarda ve internet ortamında taahhüt edilen metrekare brütü ve net alanların proje ve ruhsata uygun olarak teslim edilmemesinin ayıp olduğuna karar vermiştir” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.