Bakan Nebati: Enflasyonla gayret en öncelikli mevzu olarak ön plana çıkmakta

Bakan Nebati, Kızılcahamam‘da AK Parti 30’uncu İstişare ve Kıymetlendirme Toplantısı’nda ‘Ekonomi’ başlıklı oturumda sunum yaptı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya nazaran Bakan Nebati sunumunda, “Küresel ekonomik aktivite son periyotlarda yavaşlamakta olup, büyüme oranları aşağı istikametli güncellenmektedir. TÜFE ve ÜFE enflasyonlarının tarihi yüksek düzeylere çıkması ve Amerikan Merkez Bankası FED’in faiz artırımına gitmesi, global likidite şartlarını zayıflatmakta, tahvil faizlerinin artmasına neden olmaktadır. Global iktisatta likidite ve talep şartlarının zayıflamakta olduğu bir devirde Türkiye iktisadı, güçlü ve istikrarlı büyümesi, kuvvetli istihdam artışı, ihracattaki rekor düzeyler ve tüm zorluklara karşın artışını sürdüren makine- teçhizat yatırımları ile ön plana çıkmaktadır” dedi.

‘ENFLASYONLA GAYRET EN DEĞERLİ HUSUS OLARAK ÖN PLANA ÇIKMAKTA’

Bakan Nebati, öncü göstergelerin yılın ikinci çeyreğinde iktisadın olumlu görünümünü sürdürdüğüne işaret ettiğini kaydederek, “Türkiye’nin global iktisatta zorlukların arttığı bu devirde elde ettiği olumlu performansta, güçlü kamu mali istikrarları, düşük borçluluğu, gerçek kesim döviz açık durumunda son yıllarda görülen azalma ve sağlam bankacılık kesimi yanında ihracatı, yatırımları ve istihdamı önceliklendiren siyaset seti tesirli olmuştur. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte uygulanan bu siyaset seti ile birlikte ticarete bahis olan ve döviz kazandırıcı sanayi ve turizm üzere kesimlerin tekrar sürat kazanması değerli bir motivasyon kaynağı olmuştur. Enflasyonla uğraş önümüzdeki devirde en öncelikli husus olarak ön plana çıkmaktadır. Bugüne kadar enflasyonla uğraş kapsamında vergi indirimleri, dış ticaret önlemleri, güçte sübvansiyon, ziraî takviyeler, finansmana erişimin kolaylaştırılması, selektif kredi siyaseti yanı sıra döviz piyasasında istikrarı sağlamak üzere Kur Muhafazalı Mevzuat (KKM) uygulamalarına gidilmiştir” diye konuştu.

‘ÖNEM ARZ ETMEKTE’

Bakan Nebati, “Önümüzdeki periyotta ise enflasyonla uğraşta uyum ve bağlantının güçlendirilmesi, faal para siyaseti, kamu maliyesindeki ihtiyatlı yaklaşımın yanında makro-ihtiyati siyasetlerin kapsamlı ve faal bir formda uygulanması kıymet arz etmektedir. Öteki yandan KKM uygulaması ile döviz kurunda sağlanan göreli istikrarın ve zıt dolarizasyonun devamı enflasyondaki düşüş eğilimi için kritik ehemmiyete haiz durumdadır” tabirlerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.