Babalar günü ne vakit, hangi tarihte?

Yetişmemizde en büyük katkı sahiplerinden biri olan babalarımıza verdiğimiz kıymet gösterebilmek ismine dünyanın birçok ülkesinde Babalar günü kutlanıyor. Beşerler, bu manalı güne az bir vakit kalmasıyla birlikte, ‘en hoş Babalar Günü ikram tavsiyelerine gereksinim duymaya başladı. Babalar günü bu yıl yani 2022’de 19 Haziran Pazar günü kutlanacak.

Babaların çocuklarıyla geçirdikleri vakit ve kurdukları alaka ileri devirlerde hayatlarını şekillendiriyor. Bizlerin hayatlarında anneler ile birlikte en değerli varlıkların başında gelen babalar için her yıl dünyanın birçok ülkesinde Babalar günü kutlanıyor.

BABALAR GÜNÜ NE VAKİT?

Babalar günü bu yıl yani 2022’de 19 Haziran Pazar günü kutlanacak.

BABALAR GÜNÜ NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd’un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran’ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ancak bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.

Bu yüzden Babalar Günü Haziran ayında kutlanır. Babalar Günü birinci sefer 19 Haziran 1910′da Washington’un Spokane kentinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Lideri Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; lakin resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o devrin lideri Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa lider Richard Nixon’ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD’de resmi tatil ilan edilmiştir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.