Az çocukların farkında mısınız?

Nadir-X isimli çizgi roman projesi, ender hastalığı olan ve bilhassa akranları tarafından dışlanan çocukları topluma hakikat halde anlatmaya devam ediyor. Kitabın, geliriyle de az hastalıklarla çaba eden derneklere dayanak sağlanıyor.

Türkiye’de 6 milyondan fazla kişi ve yakını az hastalıklarla çaba ediyor. Cildi ve saçı beyazlatan albinizmden, kemiklerin cam üzere kırılmasına yol açan cam kemik hastalığına kadar binlerce çeşidi bulunan ender hastalıklarla savaşan çocukların ve ailelerin savaştığı öteki bir husus ise toplumdaki yanlış bilgiler ve akran zorbalığı sorunu… “Nadir-X” Projesi; az hastalıklarla gayret eden çocukları kamuoyuna daha gerçek bir formda anlatmak, onların bu çabada yalnız olmadıklarını hissettirmek ve toplumsal etraflarından kopmamalarını sağlamak maksadıyla oluşturulmuş bir çizgi roman projesi…

MİNİKLERE BÜYÜK DESTEK

Nadir-X’in birinci yayınlanan çizgi romanı, ender hastalıklara sahip çocukların günlük hayatlarında yaşadıkları sıkıntılara dikkat çekmek, okul periyodundaki çocukların tedavilerini sürdürmelerine yardım etmek, yaşıtları tarafından okulda dışlanmalarını engellemek ve çocukların tedavi süreçlerinin arkadaşları tarafından desteklenmesini sağlamak emeliyle yayınlanmıştı.

3 HASTALIK, 3 HİKAYE

SMA Hastalığı ile Gayret Derneği (SMA-DER), Mukopolisakkaridoz ve Gibisi Lizozomal Depo Hastalıkları Derneği (MPS LH) ve Türk Çocuk Gastroenteroloji Hepatoloji ve Beslenme Derneği’nin  (TÇGHBD) katkıda bulunduğu Nadir-X’in ikinci kitabında da üç farklı hastalık ve bu hastalıklara sahip dört farklı karakter yer alıyor. SMA Hastası; “Uzay Çocuk Ata”, MPS hastası; “Ses Çocuk Cem” ve Wilson Hastası; “Yıldırım Kızlar İklim ve Melisa”nın maceralarını husus alan kitaptan elde edilecek gelirin bir kısmıyla SMA Hastalığı ile Gayret Derneği (SMA-DER) ile Mukopolisakkaridoz ve Gibisi Lizozomal Depo Hastalıkları Derneği’ne (MPS LH) dayanak verilecek.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.