Apple, Çin’e alternatifler ararken iPhone 14’ü Hindistan’da yapmayı planlıyor

Apple, Hindistan’daki üretimi hızlandırmak ve yeni iPhone’un üretimindeki gecikmeyi kısaltmak için tedarikçileriyle çalışmalara başladı. Uzun müddettir iPhone’larının birçoklarını Çin’de üreten şirket, Xi Jinping’in idaresi ABD hükümetiyle çatışırken üretimi için alternatifler arıyor. 

Apple, üretim sıkıntıları yaşamaya devam ederken alternatifler geliştirmeye çalışıyor. Çin’de yaşanan karantinalar, ayrıyeten ABD yaptırımları teknoloji devinin de üretiminde değişiklikler yapmasına neden olacak üzere duruyor.

iPhone’ların ana üreticisi Foxconn Technology Group, Çin’den bileşenlerin nakliyesi ve iPhone 14 aygıtının güney Hindistan kenti Chennai dışındaki fabrikasında monte edilmesi sürecini inceledi.

Bloomberg’in haberine nazaran; Apple’ın Çin ile çalışmalarına uzun vadede devam etmeyeceği belirtilirken bu noktada da Hindistan’ın öne çıktığı bildiriliyor. Hindistan’dan gelen birinci iPhone 14’lerin, eylül sürümünün akabinde ekim ayı sonlarında yahut kasım ayında biteceği belirtiliyor.

Covid tecritlerinin ve ABD yaptırımlarının Çin’in pozisyonunu tehlikeye attığı bir vakitte Hindistan kıymetli bir dönüm noktası haline geldi.

HİNDİSTAN’DA ÜRETİM ZORLU

iPhone’ların tamamlanması, ekseriyetle yüzlerce tedarikçi ortasında uyum gerektiriyor. Ayrıyeten üretim evresinde kapalılığa de çok değer veriliyor. Bu noktada da Apple, yeni eser detaylarını kapalı tutmak için çok gayret sarf ediyor ve tıpkı sıkı kontrolleri ikinci bir ülkede uygulamak sıkıntı olacak.

Hatta Bloomberg’e konuşan kaynaklara nazaran; Hindistan’daki lokal yöneticiler emekçileri ayırmayı ve aygıtın güvenliğini tehlikeye atabilecek tüm muhtemel yolları inceledi. Apple ayrıyeten ithal edilen gereçlerin beyanlarına uyup uymadığını denetim etmek için paketleri açan Hintli gümrük memurları konusunda da telaşlı.

Apple ve Foxconn birebir anda bir lansman yapmayı planlasalar bile, tedarik zincirindeki zorluklar amacı engelliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.