Ankara’da tefecilere operasyon… Ev, araç ve iş yerlerini zorla sattırdılar

Ankara’da, yüksek faizle para verip, ödeme yapamayanların ev, araç ve iş yerlerini tehditle sattırarak, zorla tahsilat yaptığı belirlenen tefecilere yönelik Kanca Operasyonu düzenlendi. Operasyonda örgüt lideri Y. K.’nin de olduğu 11 kişi gözaltına alındı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce yapılan 6 aylık teknik ve fiziki takip yapıldı. Soruşturma kapsamında yapılan tespitlerde; suç örgütünün 145 kişiyi mağdur ettiği, bu kişilerden tehdit ve baskı ile 5 milyon haksız kazanç sağladığı belirlendi.

Ödeme yapmayan mağdurların işyeri ve evlerini tespit etmek için kendilerini belediye görevlisi olarak tanıttıkları, tespit ettikleri adreslere örgüt üyelerini gönderip kişileri alıkoyarak örgüt elebaşının evine götürdükleri ve burada tehdit ederek zorla senet imzalattıkları tespit edildi. Örgütün verdikleri paranın içerisinden yüzde 20 oranda kesinti yaptıkları, aylık yüksek miktarlarda faiz uyguladıkları, mağdurların borçlarını ödemelerine rağmen ödenen parayı faize saydıkları, ödemesi biten mağdurların senetlerini geri vermedikleri de belirlendi.

Örgüt liderinin koronavirüse yakalandığı dönemde bile evinin önüne getirdikleri mağduru, pencereye çıkarak tehdit ettiği ortaya çıktı. Örgüt liderinin mağdurların ev ve işyerlerine tehdit amaçlı giderken küçük kardeşlerini de göndererek “İşi öğrensin” dediği de emniyet birimlerince tespit edildi. Şüphelilere ait evlerde yapılan aramalarda silahlar, tefe kayıtları ile senetlere de el konuldu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.