Anayasa Mahkemesi HDP’ye 60 gün daha süre verdi

HDP KAPATMA DAVASINDA SÜREÇ İŞLİYOR

Anayasa Mahkemesi, 29 Kasım 2021’de Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanarak AYM’ye gönderilen esas hakkındaki görüşü, savunmanın hazırlanması için HDP’ye göndermişti.
Savunma için tanınan süre 20 Şubat’ta dolacakken HDP, esas hakkındaki savunmasını hazırlamak için 4 aylık daha süre istedi. HDP’nin istediği süre talebini görüşen Anayasa Mahkemesi, partiye 60 günlük daha ek süre verilmesine karar verdi.

EK SÜRE 20 NİSAN’DA DOLACAK

Tanınan toplam 60 günlük ek süre 20 Nisan’da dolacak. HDP’nin bu süre içinde esas hakkında savunmanın tamamlanarak mahkemeye sunulması gerekiyor. Daha sonra belirlenecek bir tarihte Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin sözlü açıklama, HDP yetkilileri de sözlü savunma yapacak.

HDP İÇİN SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

Bu sürecin ardından, davaya ilişkin bilgi, belgeleri toplayacak Anayasa Mahkemesi raportörü, esas hakkındaki raporunu hazırlayacak. Bu işlemler sürerken Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ve davalı HDP, ek delil veya yazılı ek savunma verebilecek. Raporun, Yüksek Mahkeme üyelerine dağıtılmasının ardından AYM Başkanı Zühtü Arslan, toplantı için gün belirleyecek, üyeler belirlenen günde bir araya gelerek kapatma istemini esastan görüşmeye başlayacak.

15 ÜYENİN 10’UNUN GÖRÜŞÜYLE KARAR VERİLECEK

Anayasa Mahkemesi, partinin kapatılmasına veya devlet yardımından kısmen ya da tamamen yoksun bırakılmasına, toplantıya katılan üyelerin 3’te 2 oy çokluğuyla yani 15 üyenin 10’unun oyuyla karar verilebilecek.

Anayasa Mahkemesi’nin siyasi yasak istenen partililerin beyan ve eylemleriyle partinin kapatılmasına neden olduğunu belirlemesi halinde bu kişiler, kesin kararın Resmi Gazete’de gerekçeli yayımlanmasından başlayarak 5 yıl süreyle bir başka partinin kurucusu, üyesi, yöneticisi ve denetimcisi olamayacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.