AKP’li vekile vatandaştan karşılık: Muhalefet mi yönetim ediyor memleketi?

AKP Elazığ Milletvekili Metin Bulut, hayat pahalılığının sorumlusunun kendileri olmadığını savundu. Vatandaş, “Muhalefet mi yönetim ediyor memleketi? Ülkeyi yöneten kim? Bakanlar var, cumhurbaşkanı var, ilgilileri var, ekonomiyi yöneten akıllılarımız var… Kusura bakmasınlar, sorumlu iktidar…” kelamlarıyla Bulut’a karşılık verdi.

Ali Selim YAMANLI

Batuhan SERİM

20 yıldır iktidarda olan AKP’nin uyguladığı iktisat siyasetleri sonucu hayat pahalılığı tepe yapmış iken, AKP MKYK Üyesi ve Elazığ Milletvekili Metin Bulut’tan dikkat çeken bir çıkış geldi…

Bulut, 15 Temmuz’da katıldığı bir televizyon kanalında, ekonomik problemlerden kendilerinin sorumlu olmadığını savundu. Bulut, “Ekonomik bir zorluk yaşanıyor lakin biz daima şöyle tabir ediyoruz, diyoruz ki, ‘her ne kadar sebebi biz olmasak da tahlilinden kendimizi mesul tuttuğumuz bir dönem’” biçiminde konuştu.

İstanbul Bakırköy Meydanı’nda vatandaşa mikrofon uzattık, “Türkiye’de yaşanan ekonomik sıkıntıların, uygulanan ekonomik programların sorumlusu iktidar mı, muhalefet mi?” diye sorduk. Vatandaş, “Ülkeyi muhalefet mi yönetiyor?” diyerek reaksiyon gösterdi.

Sorumuza verilen cevaplar şöyle oldu:

“MUHALEFET Mİ YÖNETİM EDİYOR MEMLEKETİ?”

Sadettin Doğan: “(Sorumlu) İktidar, neden biliyor musun? Çok israf ediyorlar. Bu kadar da israf günah. İslamiyette de bu türlü bir şey yok. Bunlar hiç düşünmeden har vurup harman savuruyor. Beşerler yokluktan vergi veriyor, minimum fiyatlı vergi veriyor, nereye gidiyor bu paralar? Türkiye’nin geliri çok. Şayet dikkatli davranılırsa, dikkatli harcanılırsa düzelir ülke. Muhalefet mi yönetim ediyor memleketi?”

Sadettin Doğan

“ÇOK HÜKÜMETLER GÖRDÜM, BU TÜRLÜ KÖTÜSÜNÜ GÖRMEDİM”

Müberra hanım: “Bu akşam ne yemek pişireceğim onu düşünüyorum. Yarın akşam ne pişireceğim bilmiyorum. Gitsin bu hükümet artık, bir değişsin. Gençliği düşünüyorum biz yaşadık, bu yaşa geldik. Torunlarımı düşünüyorum. Meskenler olmuş trilyon, ne diyeyim… Ben çok hükümetler gördüm geçirdim; Demireller, Ecevitler… Ben bu türlü bir şey görmedim. Fakirlik de vardı ancak rahmet vardı.”

Selma Denker Sever

“20 YILDIR BAŞIMIZDA OLDUKLARINA NAZARAN SORUMLU ONLAR”

Selma Denker Sever: “(Sorumlu) Alışılmış ki iktidar. 20 yıldır başımızda olduklarına nazaran onlar halledeceklerdi. Biz yaşadığımızı biliyoruz. Ben artık markete falan çıkmak istemiyorum. Daha artırımlı maaşımızı almadan fiyatlara esasen artırım geldi. Bir de şey çok garibime gitti; Cumhurbaşkanımız bir açıklamasında dedi ki, ’emeklilerimizi daha fazla rahatlatacağız.’ ‘Biz zati rahattık artık daha da rahatlayacağız…’ Alışılmış ki oyumuzu kullanırken ona nazaran oy vereceğiz kesinlikle.”

Nurhan Ceylan

“HER ŞEYE ZAM…”

Nurhan Ceylan: “(Sorumlu) Bence iktidar. Minimum fiyata artırım yaptılar fakat onun 2-3 misli de her şeye zam… Vatandaş çok mağdur oluyor, çok güç durumda kalıyor. Bu gidişle nereye gidecek bilmiyorum. (Geçim ezası yaşıyor musunuz?) Evet maalesef yaşıyoruz. Artırımları durdursalar uygun olur. Her gün bir artırımla karşılaşıyoruz. Bu enflasyonu indirsinler biraz.”

“AKIL VE BİLİMLE HAREKET ETMİYORLAR”

Ercan Yılmaz: “(Sorumlu) Olağan ki iktidar. Bir insan iktidara ne için geliyor? Katkı sunmak için. Beşerler da, halk da kendisine yetki veriyor. Bu yetkiyi düzgün kullanması gerekirken gelinen süreçte düzgün kullanmadığı ortaya çıkıyor. Akıl ve bilim ile hareket etmiyor. Bir şeyler eksik. (Neden sorumlunun muhalefet olduğunu söylüyorlar?) Tipik bir siyaset herhalde… Orada kalmak iradesinin dışında bir irade geliştirmek akıllarına gelmiyor herhalde. (Makamlarından) Vazgeçemiyorlar sanıyorum.”

“ÜLKEYİ YÖNETEN KİM?”

Zeki beyefendi: ” (Sorumlu) Herhalde iş başındaki bireyler. Ülkeyi yöneten kim? Bakanlar var, cumhurbaşkanı var, ilgilileri var, ekonomiyi yöneten akıllılarımız var. Kusura bakmasınlar, (sorumlu) iktidar.”

Türkan Atalı

“YANLIŞ ADAM, YANLIŞ MAKAM”

Türkan Atalı: “(Sorumlu) İktidar. Nasıl muhalefet? Yanlış adam yanlış makama geldiği için bu türlü.”

“SORUMLU İNGİLTERE, AMERİKA…”

İsmini vermek istemeyen vatandaş: “Hiçbirisi değil dışarıdan hepsi. İngiltere, Amerika sorumlusu. Nasıl mı yapıyorlar? Dışarıdan baskı ile, bilmem ne ile… (İktidar sorumlunun) Muhalefet olduğunu söyleyebilir, söyler yani. (Muhalefet) O da, (iktidar) onun için her şeyi söylüyor.”

“YÖNETEN HER VAKİT İÇİN SORUMLUDUR”

İsmini vermek istemeyen vatandaş: “(Sorumlu) İktidar olağan ki. Yöneten her vakit için sorumludur. Cürmü (muhalefetin) üstüne atmak için o denli söylüyorlar. Öbür yapacakları bir şey var mı? İnandırıcı olur mu? Halkın hepsi ekonomist oldu, siyasetçi oldu, siyasetçi oldu artık palavra tutmuyor.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.