15 yıl sonra bir ilk! Çavuşoğlu ve İsrailli mevkidaşından değerli açıklamalar

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu dün Filistin’e gerçekleştirdiği ziyaret sonrası bugün de İsrail’e gitti. Bakan Çavuşoğlu’nun ziyareti Dışişleri Bakanı seviyesinde Türkiye’den İsrail’e 15 yıl sonra gerçekleştirilen birinci ziyaret oldu. Çavuşoğlu, İsrail Dışişleri Bakanı Lapid ile ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda, iki ülke ortasındaki alakalara değinildi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu dün Filistin’e gerçekleştirdiği ziyaret sonrası bugün de İsrail’e gidecek ve İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid’le görüştü.

Bakanların ikili ve heyetler ortası görüşmeleri sonrası ortak bir basın toplantısı düzenlendi. Çavuşoğlu, toplantıda, “Yaşadığımız zorluklara karşın ticaret hacmimiz daima olarak artmaya devam etmiştir” dedi.

Çavuşoğlu “Farklılıklarımıza karşın sürdürülebilir diyalog yararlı olacaktır” dedi.

İsrail Dışişleri Bakanı Lapid ise “Türkiye, İsrail’i tanıyan birinci Müslüman ülkedir bu yüzden biz her vakit diyaloga geri dönmeyi biliyoruz” dedi.

Lapid Çarşamba günü yaptığı açıklamada, İsrail ve Türkiye’nin münasebetlerinde “iniş çıkışların” akabinde yeni bir sayfa açtığını ve ekonomik iştirakleri genişletmek için çalıştıklarını söyledi.

Lapid, “Amaç, ülkelerimiz ortasında ekonomik ve sivil işbirliğini oluşturmak ve genişletmektir.” dedi.  Bakan, iki ülkenin yeni bir sivil havacılık muahedesi üzerinde çalışmaya başlayacağını da kelamlarına ekledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.