1,5 milyara mal olacak: Yeni jenerasyon sanayi sitesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ‘sanayide ulusal atılım’ sloganıyla kent içinde kalan sanayi sitelerinin dönüştürülmesi ve çağdaş altyapıya kavuşturulması projesi dahilinde Tokat’ta çalışmalar start aldı.

Yeni jenerasyon sanayi sitesinde yer yükseltme dolgu çalışmaları havadan görüntülendi. Tokat-Turhal karayolu üzerindeki 540 bin metrekare toprakta yapılacak olan sanayi sitesinin 4-5 yılda tamamlanması hedefleniyor. Tokat başta olmak üzere 11 vilayette (Isparta, Kastamonu, Düzce, Malatya, Elazığ, Rize, Sivas, Bursa, Afyonkarahisar ve Kırıkkale) sanayi sitelerini kent dışına taşıyarak çağdaş altyapıya kavuşturulması planlıyor.

YENİ JENERASYON SANAYİ SİTESİ YEŞİL BİR SANAYİ SİTESİ OLACAK

Tokat Belediye Lideri Eyüp Eroğlu, alt ve üst yapı çalışmaları ile yaklaşık olarak 1,5 milyar liraya mal olması beklenen projenin kentin gelişmesi açısından kıymetli bir rol oynayacağını söyledi. Tokat sanayi sitesinin 290 bin metrekare alanda şurası olduğunu ve bin 100 dükkan bulunduğuna dikkat çeken Lider Eroğlu, yeni sanayi sitesinin 540 bin metrekare alana inşa edileceğini kaydetti. Yeni Kuşak Sanayi sitesinin yeşil bir sanayi sitesi olacağını vurgulayan Lider Eroğlu, “Her türlü altyapısıyla, üst yapısıyla, tabiat dostluğuyla hoş bir sanayi sitesi haline gelecek. Bu proje iki kısımdan oluşuyor. Birinci kısım altyapı dediğimiz yer düzgünleştirme ve dolgu ihalesi ki bu ihalemiz geçtiğimiz yılın Aralık ayında yapıldı. İhaleyi alan firma tarafından çalışmalar başladı. Toplamda iki milyon metreküplük bir dolgu ve bütün bu dolguların yerde uygunlaştırılması yapılacak. Altyapı çalışmasıyla birlikte arazi üst yapıya hazır hale getirilmiş olacak. Yer güzelleştirmenin bitimiyle bir arada yaklaşık 4-5 yıl üzere bir müddette yeni endüstrimize Tokat’ta kavuşmuş oluruz kanaatindeyim. Kaygımız bu süreyi daha aza çekmek” dedi.

TOKAT’IMIZIN SON YILLARDAKİ EN BÜYÜK PROJESİ BU

540 bin metrekarelik bir alanda yapılacak olan yatırımın kıymetine değinen Lider Eroğlu, “Böylesine büyük, çok kıymetli bir projenin de inşallah en kısa müddette bitmesi hem kentimizin esnafı için çok yarar getirecek. Hem de yapılan işle birlikte kentimizin iktisadına de çok büyük katkı oluşturacak bir çalışma olacak. 1,5 milyarı bulabilecek bir projeden ben bahsediyorum. Tahminen Tokat’ımızın son yıllardaki en büyük projesi bu. İnşallah da projemiz rastgele bir sorun yaşamadan, rastgele bir dert yaşamadan en kısa müddette biter. Ve esnaflarımız da yeni yerlerine taşınır diyorum. Doğal mevcut yeri soruyorlar. Şuan ki sanayi sitesi kentsel dönüşümle yeniden dükkanların olduğu, tekrar üzerinde konutların olduğu farklı hoş bir kentleşmenin olduğu bir nokta, bir yer haline gelecek. İş yerlerinin mülkiyetleri şahıslarda olduğu için bu türlü bir çalışma ön görülüyor” diye konuştu.

KAYNAK: İHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.