11 vilayette sağanak tekrar köprü yıktı, yolları kapattı! Daha da berbatı geliyor…

Türkiye’nin büyük bir kısmında tesirli olan sağanak tesirini sürdürüyor. 11 vilayette çok yağışlar nedeniyle meydana gelen seller tekrar köprüleri yıktı. Birçok konut ve iş yerini de su basarken, kimi bölgelere ulaşım durdu. Öte yandan bakanlık ve Meteoroloji daha da berbatı için arka arda ihtarlarda bulundu.

Türkiye’nin büyük kısmında tesirli olan yağışlar yeniden felaketi beraberinde getirdi. Zonguldak’ta kent merkezinde tesirli olan sağanakta kent merkezinden limana akan Acılık Deresinde sular yükseldi.

ARAÇLAR DEVRİLDİ

Taşan dere Çaydamar Mahallesi’ndeki yediemin otoparkının istimlak duvarını çökertti. Duvarın çökmesiyle küçük çaplı toprak kayması meydana gelirken park halindeki 1 TIR ve 1 araba dereye devrildi.

KÖPRÜDE HASAR OLUŞTU

Yıkılan duvarın yakınlarında bulunan araçlar ise cazibeli ile inançlı noktalara alındı. Akıntıyla taşınan taş ve ağaç kesimleri dere kenarında bulunan Ahmet Taner Kışlalı Caddesi’ndeki yaya köprüsünde hasara sebep oldu, dereden taşan su caddeyi doldurdu.

Ekipler etrafta güvenlik tedbiri alırken, şoförler göle dönen yolda ilerlemekte zahmet çekti. Kimi iş yerleri su taşkınından etkilendi.

ARAÇLAR SUYA GÖMÜLDÜ

Öte yandan kent merkezinde suların yükselmesi ile dere kenarında bulunan yedi emin deposunu su bastı. Birtakım araçlar suya gömüldü.

KULLANIMA KAPANDI

Zonguldak Belediyesi önünde Acılık Deresi’nden geçmeye imkan sağlayan yaya köprüsü de gruplarca şerit çekilerek kullanıma kapatıldı. Belediye hoparlörlerinden vatandaşlar olabilecek ani su baskını ve sele karşı uyarıldı. Grupların çalışmaları sürüyor.

KARABÜK’TE DE FELAKETE NEDEN OLDU

Karabük ve ilçelerinde sağanak yağmur tesirini göstermeye devam ediyor. Yenice ilçesinde aralıksız devam eden sağanak yağmur sonrası yollar göle dönerken Atatürk Mahallesi mevkisinde heyelan meydana geldi. Ulaşıma kapanan yolun yine açılması için çalışmalar başlatıldı.

Öte yandan Yenice – Zonguldak karayolunda suların getirdiği çakıl ve taşlar trafiğin akışında aksilikler yaşanmasına neden oluyor.

HEYELANA NEDEN OLDU

Toprağın yağmur suyunu taşıyamaması nedeniyle suların yüzeysel suya dönüştüğünü yer yer heyelanların meydana geldiğini belirten Yenice Belediye Lideri Zeki Çaylı, heyelanların devam ettiğini söyledi.

Çaylı, yağışın aralıksız devam etmesi halinde afet durumunun kaçınılmaz olacağını söz etti.
Belediye olarak çalışmalarını sürdüklerini aktaran Çaylı, uyumun oluşturulduğunu kaydetti.

BARTIN’DA ARAÇLAR SUYA GÖMÜLDÜ

Bartın’da sabah saatlerinde tesirli olan sağanak nedeniyle 24 saatte metrekareye 38 kilogram yağış düştü.

Sağanak yağış sonrasında Bartın-Amasra, Bartın-Zonguldak ve Bartın-Karabük yolunda su birikintisi oluştu. Bartın- Amasra yolunda su içinde mahsur kalan arabalar itfaiye takımları tarafından kurtarıldı.

Orduyeri Mahallesi’ndeki yamaçlardan gelen sel suları nedeniyle ana yol sular altında kalırken, yol ortasında otobüs ve birtakım araçlar mahsur kaldı.

Ekipler araçlardaki insanları tahliye ederek, inançlı bölgeye aldı. Kent merkezindeki çok sayıda mesken ve işyerinin bodrum katlarını su bastı. Kimi meskenlerde mahsur kalanlar itfaiye grupları tarafından kurtarıldı.

ÇOCUKLARINI SIRTLARINDA TAŞIDILAR

Öte yandan Kozcağız beldesi merkezinde yağış nedeniyle Tabiat Apartmanı’nın taban katını su basarken, garaj ve depolar göl oldu. Apartman girişinin su ile kapanması nedeniyle vatandaşlar çocuklarını sırtlarına alarak taşıdı.

ARTVİN’DE HEYELAN

Artvin’de Merkeze bağlı Taşlıca köyü Örenli Mahallesi’nde dün akşam saatlerinde sağanağın tesiriyle heyelan meydana geldi. Heyelanda yamaçtan kopan kaya, Kara ailesinin tek katlı meskeninin duvarını yıktı.

Evde hasar oluşurken, o sırada balkondaki 3 kişi büyük kaygı yaşadı. Konutta hasar tespit çalışması başlatıldı.

KASTAMONU’DA YOL TEKRAR KAPANDI

Kastamonu’nun kuzey bölgesinde tesirli olan sağanak yağış sebebiyle taşan çay ve dereler yollarda göçük ve heyelanlara yol açtı.

Kastamonu’yu Şenpazar ve Cide ilçelerine bağlayan Sada Çayı üzerindeki yol, sağanak yağış sebebiyle dün çöktü. Sada Çayının taşmasıyla Kesmekayrak köprülerinin yıkılması sonrası Cide ve Şenpazar ilçelerinin Kastamonu’yla olan ilişkisi kesildi.

Yolun kapanmasının akabinde gruplar tarafından çalışma başlatıldı. Cide ve Şenpazar ilçelerine ulaşımın sağlanması gayesiyle Cide-Ağlı karayolu 65. kilometresinde Derelitekke köyü-Alacık köyü yolu üzerinden, Azdavay-Ağlı yolu 13. kilometresindeki servis yolu üzerinden Şenpazar ve Cide ilçelerine ulaşım sağlanmaya başlandı.

YOL TEKRAR YIKILDI

Gece saatlerinde grupların çalışmasıyla Kastamonu’yu Şenpazar ve Cide ilçelerine bağlayan yolun tamir edilmesiyle trafiğe açıldı. Sabah saatlerinde yağışların devam etmesi sonucu Sada Çayındaki suların yükselmesiyle açılan yol tekrar yıkıldı. Şenpazar ve Cide ilçelerine ulaşım tekrardan servis yolundan sağlanmaya çalışılıyor.

EKİPLERDEN ŞOFÖRLERE UYARI

Sağanağın aralıklarla devam ettiği bölgede, gruplar şoförleri geri dönmeleri tarafında uyardı. Karayolları 15’inci Bölge Müdürlüğü’ne bağlı takımlar de çöken yol ile yıkılan köprüler ile ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Bu çalışmaların 2 günden fazla süreceği bildirildi.

KARS’TA DA TESİRLİ OLDU

Kars’ta son günlerde tesirli olan sağanak yağış, sel baskınlarına neden oldu. Kars’ın Digor ilçesine bağlı Kocaköy’de tesirli sağanak yağmur, sele dönüştü. Selin geldiği köyde kimi meskenler sudan ziyan gördü.

Digor Kaymakamı Orhan Gazi Karakaş, yağmur suları sonucu oluşan sel ve taşkında köyleri ve haneleri ziyan gören Kocaköy köyü ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Kaymakam Karakaş, selden ziyan gören vatandaşlara bir mühlet sohbet etti. Selden ziyan gören konutlarda hasar tespiti çalışmaları ise başladı.

VAN’DA HAYVANLAR ÖLDÜ, ÇOBAN YARALI

Van’da da sağanak tesirli oldu. Erkaldı Mahallesi Sürdüz Dağı mevkisine yıldırım düştü. Olayda bölgeye otlamaya götürülen küçükbaşlardan 63’ü öldü, çoban Sadık Armutçu da yaralandı.

Mahalle halkı, kendi imkanları ile Armutçu’yu ambulansın olduğu bölgeye getirdi. Birinci müdahale sonrası Armutçu, Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı.

SİNOP’TA HORTUM

Kirtozaltı açıklarında denizde oluşan hortum vatandaşlarca görüntülendi. Hortum tonlarca su kütlesini havaya kaldırarak etrafından çevirdi. Kıyı kıyısına kadar ilerleyen hava olayı bir mühlet panik oluşturdu.

Yaklaşık 10 dakika süren hortum esnasında nefesler tutuldu. Hortum neyse ki karaya ulaşmadan tesirini yitirdi. Etrafta ikamet eden vatandaşlar da rahat bir nefes aldı.

BOLU DA YAĞIŞTAN NASİBİNİ ALDI

Bolu’da, sabah saatlerinden itibaren yüksek kısımlarda sağanak ve ağır sis tesirli oluyor. Bilhassa, D-100 karayolu Bolu Dağı kısmı Yumrukaya, Abant Kavşağı, Elmalık, Bakacak, Seymenler, Karanlıkdere, Bıçkıyanı, Sarıçökek bölgesinde sis nedeniyle şoförler sıkıntı anlar yaşadı.

Sis nedeniyle görüş uzaklığının yer yer 10 metreye kadar düştüğü Bolu Dağı’nda şoförler takip aralarını müdafaaları ve sürat yapmamaları konusunda ışıklı tabelalar ve polis takımları tarafından uyarılıyor.

ELAZIĞ’DA DERE TAŞTI

Dün gece tesirli olan sağanak yağış sonrasında köy yolu, derelerin taşması nedeniyle çöktü.

Yaklaşık 3 metre derinliğinde çöken yol, jandarma gruplarınca süreksiz olarak ulaşıma kapatıldı.
Elazığ Vilayet Özel Yönetimi takımlarınca köy yolunda çalışma başlatıldığı bildirildi.

HATAY’I DA YOL ULAŞIMA KAPANDI

Hafta içi tesirli olan sağanak yağış nedeniyle Samandağ-Arsuz çevreyoluna heyelan nedeniyle kaya kesimleri düştü.

Küçük ve büyük kaya kesimlerinin düştüğü yol süreksiz olarak ulaşıma kapatıldı. Kapatılan yolun, dağ eteklerinin bakımı ve asfaltın paklığı sonrası yine ulaşıma açılacağı öğrenildi.

ART ARDA UYARILAR

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Zonguldak, Bartın ve Karabük’ün yer aldığı Batı Karadeniz Bölgesi’nde çok kuvvetli yağış ihtarında bulundu. Üç vilayette de kriz merkezleri oluşturuldu. Kırmızı ihtarın verildiği üç vilayette sel ve su taşkınlarına karşı vatandaşların hassas olması konusunda vatandaşlar toplumsal medya hesapları başta olmak üzere tüm irtibat ağlarından uyarılıyor.

BAKANLIK KIRMIZI KOD UYARISI YAPTI

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, “Bartın, Kastamonu, Sinop, Karabük, Zonguldak, Düzce. Bu vilayetlerimiz için Meteoroloji Genel Müdürlüğü ‘kırmızı’ kodla uyarıyor.” tabirlerini kullandı.

VALİLİKLERDEN DE AÇIKLAMA GELDİ

Bartın Valiliği, “Vatandaşlarımızın dikkatli ve önlemli olmalarını kıymetli rica ederiz”
Bartın Valiliğince yapılan açıklamada Batı Karadeniz’de hala kuvvetli olarak devam eden sağanak yağışların bu gece saatlerinden itibaren tesirini artırarak 27 Haziran Pazartesi günü gece saatlerine kadar devam etmesi beklendiği belirtildi. Yapılan açıklamada, “Batı Karadeniz geneli çok kuvvetli (51-75 kg/m2/12 saat), Bartın, Karabük, Zonguldak, Düzce ve Kastamonu etrafları ile Sinop’un iç ve batısında yer yer şiddetli (76-100 kg/m2/12 saat), Bartın vilayet geneli ile Kastamonu’nun kuzeyi, Karabük’ün kuzey ve batısı, Sinop’un batısı, Zonguldak’ın iç kısımları ile Düzce’nin batısında yer yer çok (100 kg/m2/12 saat) olması beklendiğinden vatandaşlarımızın meydana gelebilecek ani sel, su baskın, heyelan, yağış anında dikkatli ve önlemli olmalarını değerle rica ederiz” tabirlerine yer verildi.

PAZARTESİYE KADAR DEVAM EDECEK

Karabük Valiliği’nden yapılan açıklamada da “Bölgemizde hala mahallî kuvvetli olarak devam eden sağanak yağışların bu gece (Pazar) saatlerinden itibaren yarın gece (Pazartesi) saatlerine kadar, tesirini artırması beklendiğinden vatandaşlarımızın dere kenarlarına inmemesi heyelan riski taşıyan bölgelere yaklaşılmaması ve ayrıyeten tehlike arz eden yapılardan uzak durması ani sel su baskını heyelan yağış anında rüzgar ve ulaşımda aksamalara karşı dikkatli ve önlemli olması gerekmektedir” denildi.

EN YÜKSEK YAĞIŞ BARTIN’DA

Öte yandan Meteoroloji Genel Müdürlüğü gerçekleşen toplam yağışların istatistiklerine yer verdi. 25 Haziran günü gerçekleştirilen toplam yağış rekorunu metrekareye 98,1 kg olarak Bartın Merkez ilçesi kırdı. 70,2 kg ile de Kozcağız beldesinde en çok yağış gerçekleşti. Bu istatistikleri Arıt beldesi ile Ulus ilçesi takip etti. 26 Haziran tarihli toplam en çok yağış ölçüsü da yeniden Bartın’da kaydedildi. Metrekareye 83,1 kg yağışın düştüğü Hasankadı köyünü Kastamonu ve Karabük takip etti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.