11 Eylül saldırısına dahli olan militanların görüntülerini yayınlandı

ABD merkezli TV kanalı CBS, Amerikan finans sisteminin kalbi New York’ta 11 Eylül 2001 sabahı İkiz Kuleler’e yönelik gerçekleştirilen terör saldırısına dahli olan militanların görüntülerini paylaştı.

Kanal, sözkonusu görüntülerin saldırı öncesine ait olduğu bilgisini verdi. Görüntülerde, saldırıya dahli olduğu belirtilen militanların yemek yediği görülüyor.

Ne olmuştu?

Amerikan finans sisteminin kalbi New York, 11 Eylül 2001 sabahı İkiz Kuleler’e yönelik terör saldırılarına uyandı.

Newark, Boston ve Washington’dan havalanıp San Francisco ve Los Angeles’a giden 4 yolcu uçağının kaçırılmasının ardından Los Angeles’a giden Amerikan Airlines’a ait kaçırılan yolcu uçağı, yerel saatle 08.46’da İkiz Kuleler’in kuzey yönündeki binasına çarptı. Kuzey kulesi alevler içinde yanarken United Airlines’a ait kaçırılan diğer bir uçak da ilk saldırıdan tam 17 dakika sonra canlı yayında güney kulesine çarptı.

İkiz kuleler hem ABD hem de tüm dünyanın canlı yayında izlediği saldırıların ardından milyonların gözü önünde dakikalar içinde yerle bir oldu ve Manhattan Adası toz bulutlarına büründü.

İkiz Kuleler’e saldırıların ardından kaçırılan bir diğer uçak ise ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) binasına çarptı.

Kaçırılan son uçak ise Pennsylvania eyaleti kırsalında F-16’lar tarafından düşürüldü.

11 Eylül saldırıları sonucu uçakları kaçıran 19 saldırgan hariç New York, Washington ve Pennsylvania’da toplam 2 bin 977 kişi hayatını kaybetti.

11 Eylül terör saldırılarının ardından başlayan ”yeni dünya düzeni”, terörle mücadelede yeni güvenlik stratejilerini de beraberinde getirdi. Saldırılarla beraber sadece ABD’de değil tüm ülkelerde ulusal güvenlik algısı değişti. Devletler ulusal güvenliğe daha fazla para ayırmaya başladı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.