1 milyar liralık vurgun yapmıştı, 10 milyon lira kefaletle tahliye edildi

Kocaeli’de dijital yerli para üreterek kâr hissesi vaadiyle 1 milyar TL fiyatında dolandırıcılık yapıldığı argümanıyla açılan Turcoin davasında, tutuklu sanık Sadun Kaya, mahkeme tarafından belirlenen 10 milyon TL kefalet bedelini ödeyerek tahliye oldu.

Kocaeli’de 2018 yılında dijital yerli para Turcoin üretme vaadiyle halktan yaklaşık 1 milyar TL toplayan Sadun Kaya ve Muhammed Satıroğlu, yapılan şikayet üzerine tıpkı yıl haziran ayında polis tarafından gözaltına alındıktan sonra mahkemece tutuklandı.

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma sonrasında, 2’si tutuklu toplam 37 sanık hakkında ‘Suç işlemek hedefiyle örgüt kurma’ ve ‘Tacir yahut şirket yöneticileriyle kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılığı’ kabahatlerinden Kocaeli 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

Toplam bin 176 şikayetçinin olduğu belge kapsamında sanıkların her bir müşteki için 3’er yıldan 10’ar yıla kadar olmak üzere toplam 3 bin 530’ar yıldan 11 bin 760’ar yıla kadar mahpusla cezalandırılması talep edildi.

DOSYADA TUTUKLU SANIK KALMADI

Kocaeli 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmalarda, mahkeme heyeti tutuklu sanık Muhammet Satıroğlu’nun 500 bin TL kefaletle hür kalmasına hükmetti. Belirlenen meblağı ödeyen Satıroğlu, geçen yıl tahliye edildi.

Dosya hakkında 28 Nisan’da görülen son duruşmada ise belgedeki tek tutuklu sanık olan Sadun Kaya’nın da 10 milyon TL kefalet ödeyerek tahliye edilmesine karar verildi. 4 yıldan uzun müddettir tutuklu bulunan Sadun Kaya, 16 Eylül Cuma günü hazineye belirlenen 10 milyon TL kefaleti ödedi.

Paranın yatırılmasının akabinde, birebir gün Kaya cezaevinden tahliye edildi. Bu gelişme sonrasında belgede tutuklu sanık kalmazken, davanın Kocaeli 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmesine ileriki günlerde devam edilecek. (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.